Organizator:

Najlepsi w technologiach motoryzacyjnych – ze Złotymi Medalami Targów TTM

Podziel się

Urządzenie do mierzenia poziom stężenia cząstek stałych w spalinach, które wykrywa cząsteczki o średnicy 100 razy mniejszej od ludzkiego włosa i chroni przed ich toksycznym wpływem na organizmy żywe – to zwycięzca nagrody Złoty Medal na Targach Techniki Motoryzacyjnej. Złote Medale otrzymało też 18 innych, nowatorskich i przyjaznych środowisku rozwiązań w obszarze technologii motoryzacyjnych.

TTM to największa i najważniejsza w tej części Europy impreza, podczas której swoje osiągnięcia prezentują producenci czy dystrybutorzy stosowanych w motoryzacji urządzeń.

 

  • Organizowane co 2 lata w Poznaniu Targi TTM odwiedzają np. przedstawiciele warsztatów samochodowych i stacji obsługi pojazdów, rzeczoznawcy, diagnostycy, zarządcy flot pojazdów, a także myjni samochodowych.
  • Równolegle do Targów TTM, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizowany jest Poznań Motor Show.
  • To flagowa impreza dla polskich fanów motoryzacji. W czasie jej trwania swoje premiery ma wiele motoryzacyjnych nowości. Przede wszystkim po raz pierwszy zobaczyć tam można najnowsze modele pojazdów – m.in. Mercedesa, Ssong Yang czy elektrycznych jednośladów.

Jednym z nagrodzonych produktów jest urządzenie EmissionPRO® PMU 400 wyprodukowane przez niemiecką firmę MAHLE Aftermarket i dystrybuowane w Polsce przez Firmę SOSNOWSKI. Służy ono do pomiaru stężenia cząstek stałych w spalinach pojazdów mechanicznych. Dotychczas stosowane dymomierze nie potrafią wykryć niektórych cząstek, mających toksyczny wpływ na organizmy żywe. EmissionPRO® PMU 400 wykorzystuje metodę CPC (Condensation Particle Counter) opartą o zjawisko kondensacji. Jest to obecnie najbardziej precyzyjna metoda wykorzystywana do homologacji pojazdów.

 

Firma Unimetal to kolejny laureat Złotych Medali Targów TTM. Sąd Konkursowy docenił opracowane i wyprodukowane przez to przedsiębiorstwo linie diagnostyczne ALPHA. Tworzą one kompletne wyposażenie stacji kontroli pojazdów. To jeden z najnowocześniejszych produktów na rynku światowym.

 

- Jest to druga, obok flagowej serii QUANTUM, certyfikowana seria linii diagnostycznych w naszej ofercie. ALPHA pozwala na dotarcie do nowych klientów, gdyż te urządzenia pasują do wnęk fundamentowych po wyeksploatowanych urządzeniach nieprodukowanych przez UNIMETAL – w ten sposób Jerzy Ćwiszewski prezes zarządu firmy Unimetal, producenta nagrodzonego rozwiązania, przedstawia jego unikalne walory. Jest przekonany, że Złoty Medal zapewne zwróci uwagę przyszłych klientów na oszczędności i korzyści związane z zakupem nowych linii ALPHA. Podobnie będzie z drugim z nagrodzonych urządzeń będących w portfolio firmy Unimetal. Otrzymała je bowiem wspólnie z firmą IT.NORCOM za protokół iSKP, czyli rozwiązanie IT, które sprawia, że diagnosta na stacji kontroli pojazdów pracuje w jednym systemie komputerowym.

 

Podczas tegorocznej edycji TTM Złote Medale tych Targów trafiły także do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych WAŚ Józef i Leszek Waś Sp. j. za serię lamp zespolonych - tylnych W247 - W249, W250 - W252 czy ponownie do firmy Sosnowski wraz z Mahle Aftermarket Italy za najszybsze obecnie na rynku urządzenie do kalibracji ADAS.

 

Wyzwanie dla Sądu Konkursowego

 

Grono ekspertów wybrało laureatów Złotych Medali Targów TTM spośród zgłoszonych rozwiązań. Z wnioskami do konkursu wystąpili w tej sprawie wystawcy tej branżowej imprezy. Jak przyznaje przewodniczący Sądu konkursowego, było to spore wyzwanie. - Trudność w wyłonieniu laureatów polega na dużej różnorodność przedstawionych do oceny produktów. W tym roku przesłano do oceny ich aż 21 z czego 19 uzyskało wyróżnienia. Wśród ocenianych produktów znalazło się 5 rozwiązań lamp do pojazdów, 3 urządzenia warsztatowe, 5 rozwiązań sprzętu diagnostycznego, 5 różnych rodzajów specjalistycznego oprogramowania, recepcja samochodowa, stanowisko dydaktyczne oraz ładowarka do samochodów elektrycznych. Wszystkie prezentowane wyroby są związane z rynkiem motoryzacyjnym, jednak ich duża różnorodność powoduje konieczność korzystania z pomocy ekspertów do ich oceny - tłumaczy prof. dr hab. inż. Wiesław Zwierzycki,  przewodniczący Sądu Konkursowego, dyrektor Instytutu Maszyn Roboczych i Pojazdów Samochodowych z Politechniki Poznańskiej.

 

Z mocnym wsparcie eksperckim

 

Jak wskazuje, w wyłonieniu laureatów Sąd Konkursowy wspomagało 11 ekspertów z Politechniki Poznańskiej, którzy wskazywali na słabe i mocne strony poszczególnych produktów. Ostatecznie zarekomendowali 19 nowatorskich i pro ekologicznych rozwiązań. - Złoty Medal targów TTM 2022 jest oczywiście wyróżnieniem. Aby go otrzymać, trzeba uzyskać pozytywne opinie zarówno ekspertów, jak i Sądu Konkursowego przyznającego Złote Medale Targów TTM, czyli uzyskać potwierdzenie wysokiej jakości czy innowacyjności wyrobu – opisuje całą procedurę konkursową prof. Wiesław Zwierzycki. Podkreśla on, że nagroda ta podnosi oczywiście prestiż wyrobu i pozwala na wyróżnienie się z pośród konkurencji. - Jeżeli mówimy o wpływie na rynek, to, jak można zauważyć, jest on bardzo wymagający, a przebić się na nim można tylko posiadając coś unikalnego, a takim elementem jest właśnie posiadanie wyróżnienia Złotym Medalem. Jednocześnie medal wzbudza zaufanie klientów i pozwala szerzej zareklamować wyrób, co powinno umożliwić łatwiejszą sprzedaż – zwraca uwagę prof. dr hab. inż. Wiesław Zwierzycki.

 

Targi TTM z wieloma korzyściami

 

Przyznawanie specjalnych wyróżnień, jakimi są Złote Medale Targów TTM, to dodatkowa korzyść dla wszystkich wystawców, którzy decydują się na zgłoszenie do konkursu swoich nowatorskich i, często, przyjaznych środowisku rozwiązań. Te m.in. wartości to dziś już norma wśród uczestników tej imprezy.

 

- Targi TTM są bardzo istotne dla rynku motoryzacyjnego, ponieważ umożliwiają zebranie w jednym miejscu wielu specjalistów z różnych dziedzin motoryzacji. Jest to znakomita okazja do zapoznania się z nowymi technologiami, urządzeniami oraz szeroko pojętym oprogramowaniem wykorzystywanym w branży motoryzacyjnej – uważa profesor Wiesław Zwierzycki.

 

Targi te organizowane są co 2 lata wspólnie ze Stowarzyszeniem Techniki Motoryzacyjnej. Mają w swoim portfolio bogatą ofertę aż kilkuset wystawców. Prezentują oni setki nowości produktowych, technologicznych i usługowych dla ponad 18 000 targowych gości m.in. z obszaru maszyn i urządzeń do obsługi i napraw, akcesoriów i tuningu, elektrotechniki samochodowej, urządzeń alarmowych, blokad, immobilizerów, ogumienia czy płynów i materiałów eksploatacyjnych oraz stacji paliw i ich wyposażenia.

 

Bogata oferta dla biznesu

 

- Cały sektor technologii motoryzacyjnych w naszej części Europy korzysta z bogatej oferty naszej imprezy – informuje Bartosz Dembiński, dyrektor Targów TTM. Dla tego, bardzo dynamicznie rozwijającego się w Polsce od lat biznesu, to najpoważniejsza okazja, aby zaprezentować swoje portfolio czy rozszerzyć kontakty i pozyskać nowych klientów. Jak podkreśla Bartosz Dembiński, spotkania na TTM umożliwiają też wymianę doświadczeń i wiedzy warsztatowej na organizowanych seminariach czy pokazach warsztatowych. – Osobiste zapoznawanie się z nowinkami technicznymi ma tu unikalną wartość. Zetknięcie się z rzeczywistym obiektem oraz rozmowa z osobą, która potrafi go obsługiwać i wykorzystywać w praktyce pozwala bowiem na wnikliwą ocenę oferowanych rozwiązań i ewentualną decyzję o  zawarciu transakcji – dodaje dyrektor Targów TTM. 

 

Poznań Motor Show – święto motoryzacji

 

W tych samych dniach, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich miejsce mieć będzie POZNAŃ MOTOR SHOW. Impreza ma już od dawna status prawdziwego święta motoryzacji w Polsce. Podczas tego wydarzenia, miejsce mają premiery nowych pojazdów czy prezentacje najbardziej efektownych rozwiązań motoryzacyjnych. Wydarzenie odwiedza średnio 140 tys. zwiedzających. W ubiegłych latach po raz pierwszy prezentowały się tam m.in. autobus Solaris, jak również takie modele aut jak Audi A3 cabrio, Audi S3 sedan, Porsche Macan, Każdy rok obfituje w ekscytujące dla fanów motoryzacji premiery. Emocje budzą zarówno możliwości techniczne, jak i oryginalna estetyka. Tak będzie i podczas edycji 2022 – imprezy oczekiwanej z pewnością bardziej niż poprzednie jej edycje, bowiem ze względu na pandemię, w 2020 i 2021 roku wypadła ona z kalendarza głównych wydarzeń targowych. Fani motoryzacji zobaczą m.in. polskie premiery SUVa SsangYong - Korando e-Motion, najnowszych modeli Mercedesa - EQS 580 4MATIC czy EQB 300 4MATIC, jak również elektrycznych motocykli Super Soco i Zero Mororcycles.

 

Polska w czołówce producentów technologii motoryzacyjnych

 

Polska należy do czołowych producentów technologii motoryzacyjnych w Europie. Od lat rośnie u nas wielkość inwestycji w sektorze auto motive. Obszar tej produkcji geograficznie rozciąga się od Łodzi aż po Dolny Śląsk. Branża podnosi się obecnie z pandemicznego spowolnienia. Głównymi  wyzwaniami dla niej pozostają dziś problemy z dostępnością półproduktów i surowców oraz ich wysokie ceny. Według przedstawicieli polskich producentów motoryzacyjnych, widoczne są też obawy związane z niepewnością co do zamówień i niskiego popytu, wynikającego z problemów produkcyjnych – np. braku potrzebnych elementów. Pogłębia to dodatkowy kłopot – braku pracowników i stosunkowo szybko zmieniających się przepisów w całym otoczeniu gospodarczym. Optymizmem napawać mogą zaś wyniki raportu Exact Systems. Według nich, w 1 kwartale ubiegłego roku najszybciej do wzrostów wracały polskie przedsiębiorstwa działające w motoryzacji (+156%), co na tle takich krajów jak Niemcy (-51%) czy Turcja (-32%) wskazywać mogło rychły koniec kłopotów tej branży u nas.

 

Tegoroczna edycja TTM to także szansa dla całego sektora technologicznego w motoryzacji w Polsce, aby jak najszybciej powrócić na ścieżkę rozwoju. TTM 2022 rozpocznie się 7 kwietnia i potrwa 4 dni.