Organizator: Grupa MTP

Branża motoryzacyjna notuje dobre wyniki

Podziel się

Początek roku nie był optymistyczny dla polskiej branży motoryzacyjnej, ale ożywienie sprzedaży nowych aut w UE wpłynęło na znaczącą korektę prognoz. Pierwszy kwartał przyniósł wzrost wartości produkcji sprzedanej, jak i wzrost zatrudnienia, a to bardzo pozytywny prognostyk na nadchodzące miesiące.

Jak podaje AutomotiveSuppliers.pl produkcja sprzedana w segmencie pojazdów samochodowych, przyczep i naczep wzrosła o 6,3% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2018 roku i wyniosła 41,8mld zł. Głównym motorem napędowym wzrostu była produkcja części i akcesoriów, której wartość wyniosła 23,6 mld zł (wzrost o 2% w ujęciu rocznym).

Wzrost produkcji przełożyl się także na zwiększenie eksportu. Wyprodukowane w Polsce części znalazły nabywców zza granicy na łączną wartość 7 mld Euro, aż o 3,5% więcej niż w porównywalnym okresie 2018 roku i to jednocześnie najwyżasza wartość sprzedaży dla pierwszego kwartału roku ze wszystkich okresów porównawczych.

Pozytywnie przedstawia się również sytuacja w zatrudnieniu. Dzięki zrealizowanym inwestycjom, zarówno nowych zakładów produkcyjnych jak i rozbudowy już istniejących fabryk, w I kwartale 2019 roku zatrudnienie przekroczyło poziom 210 tys. osób (10 tys. osób więcej w porównaniu do zeszłego roku). To kolejny rekord w historii polskiej motoryzacji.

To sytuacja o tyle zaskakująca, że jeszcze w maju AutomotiveSuppliers.pl prognozował niższą niż ubiegłoroczną produkcję sprzedaną, jak i eksport. Z kolei opublikowany przez firmę doradczą KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego stwierdzał, że menedżerowie sektora oceniaja sytuację w branży coraz gorzej, zarówno pod względem jej przyszłości, jak i co do przyszłej sytuacji gospodarczej w Polsce.

Dobrym notowaniom branży służy przede wszystkim rynek niemiecki, główny kierunek eksportu polskiej produkcji. Wzrost produkcji produkcji samochodów, a także sprzedaży aut znacząco wpłynął na poprawę sytuacji branży motoryzacyjnej w naszym kraju.Jak podkreśla Rafał Ostrowski, partner AutomotiveSuppliers.pl to dobry prognostyk, ale należy mieć na uwadze marki, dla których pracuja polscy dostawcy - W segmencie samochodów premium jest dobrze, ale w grupie aut popularnych obserwujemy spadki - stwierdził Orłowski.