O Turnieju

 

 

341-otws_720x360_pop.jpg

Podczas Targów Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu, tradycyjnie już, odbył się finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej. Była to 24. edycja tego konkursu, w którym rywalizują uczniowie szkół o profilu samochodowym z całego kraju.

 

Uczniowie Techników

1. Daniel Pachana 104,19 p.
2. Bartłomiej Kielar 103,44 p.
3. Krzysztof Gerc 102,74 p.
4. Patryk Janiak 96,75 p.
5. Kamil Kmita 94,75 p.
6. Jędrzej Jabłoński
7. Piotr Gorzkiewicz
8. Grzegorz Poznański
9. Paweł Smolaga
10. Mateusz Presia

Uczniowie Szkół Zawodowych

1. Daniel Prygiel 105,73 p.
2. Piotr Szewczyk 90,55 p.
3. Filip Dulski 88,83 p.
4. Arkadiusz Bugzel 88,70 p.
5. Mateusz Muzińśki 82,20 p.
6. Dawid Sierzant
7. Bartosz Wyderski
8. Patryk Nowak
9. Kamil Rocławski
10. Kacper Kurlapski

Ranking szkół

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie
2. ZSS Elbląska Gdańsk
3. ZSM nr 1 im. S. Humberta w Krakowie
4. ZS CKU w Gronowie
5. Regionalne CEZ w Biłgoraju
6. ZS nr 1 Bochnia
7. Zespół Szkół Górniczo Energetycznych w Koninie
8. ZSS im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie
9. Zespół Szkół nr 10 Koszalin
10. ZSP Radzyń Podlaski

 

 

- Rywalizacja motywuje do sięgnięcia po podręcznik, więc jest dobra – mówi Andrzej Bróździński z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy, który w ubiegłym roku do Poznania przyjechał z trójką uczniów technikum i trójką uczniów szkół zawodowych.

- Poziom turnieju z roku na rok wzrasta. Wiedza młodych uczniów jest naprawdę imponująca. Zaskoczeniem dla nas było m.in. to, jak sprawnie i prawidłowo uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące chociażby automatycznych czy zautomatyzowanych skrzyni biegów. Pytania na teście teoretycznym dotyczyły całej motoryzacji – opowiada Sławomir Bochniak, nauczyciel z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. Ta szkoła jest głównym organizatorem tego turnieju.


- Zapis w CV młodego człowieka o dobrym miejscu w takim konkursie to ważna rzecz. Dziś pracodawcy szukają ludzi z inicjatywą, którzy dają z siebie więcej niż minimum – komentuje Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, właściciel firmy Sosnowski - jednego z licznych sponsorów turnieju OTWS.

Od kilku już lat przyjacielem konkursu OTWS jest Kuba Bielak, znany dziennikarz motoryzacyjny, która prowadzi też Akademię Bezpiecznej Jazdy. - Uczestnicy turniejów takich jak ten to bardzo dobre zaplecze dla pracodawców. Co więcej, ci pracodawcy są tutaj na miejscu. Spotykają się z nimi już podczas finału – mówi Kuba. Podkreśla też, że dodatkowym czynnkiem motywującym dla uczestników konkursu są bardzo atrakcyjne nagrody. Pula nagród w ostatnich latach sięga natomiast 200 tysięcy złotych każdego roku. Do najlepszych szkół i uczniów trafiają tak wartościowe trofea, jak montażownice, wyważarki, prostowarki do felg, telewizory oraz wyposażenie szkoleniowe i wiele innych. Co ogromnie cieszy, liczba sponsorów turnieju stale wzrasta, coraz większa jest też pula nagród, coraz więcej zaangażowanych osób i firm. Jest o co walczyć.  Jak dodaje Kuba Bielak, nie bez znaczenia jest też możliwość konfrontacji z uczniami z innych szkół z innych części kraju. Ważne jest też bezpośrednie spotkanie z motoryzacją, co jest możliwe na organizowanych targach Poznań Motor Show.

Warto podkreślić też, że kiedy uczniowie szkół biorą udział w teście pisemnym, ich opiekunowie mogą skorzystać ze specjalnie dla nich zorganizowanych szkoleń technicznych.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej odbył się po raz 24. Początki turnieju sięgają lat dziewięćdziesiątych. Wówczas Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku zorganizował pierwszy konkurs wewnątrzszkolny. Po latach zaproszono do udziału uczniów z innych szkół, a od roku szkolnego 2011/2012 turniej zyskał rangę konkursu ogólnopolskiego i zupełnie nowy wymiar. Aktualne informacje o konkursie, zapisy, relacje z poprzednich edycji znajdziecie na www.otws.pl.

 [ Wstecz ]
Współpraca Medialna